Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği, Vücudumuzun dış dünya ile direkt bağlantı kurduğu yegane organ olan gözlerin estetik görünmesine  kadınlarımız geçmişten bugüne özel bir önem verir.  Göz kapağı estetiği, üst göz kapağı ya da alt göz kapağında oluşan fazlalıkların, sarkmaların ve torbalanmanın lokal anestezi altında cerrahi işlemle düzeltilmesidir.

Kadınlar korkmadan, çekinmeden bu uygulamayı çok rahat yaptırabilirler. Sonuçları oldukça yüz güldürücü olan göz kapağı ameliyatları (bhepharoplasty) en sık uygulanan estetik cerrahi işlemlerinden biridir.

Bu estetik uygulama, diğer birçok estetik uygulamanın aksine kişinin çevresinde olumlu ve normal bir uygulama olarak çabuk benimsenir ve kişi estetik uygulamayı gizleme endişesine kapılmaz. Göz kapağı estetiği sonrası göz çevresi çok uzun yıllar daha genç ve estetik görünür, bakışlar daha canlı, yüz ifadesi daha enerji dolu bir görünüme kavuşur.

Anadolu kadınında göz çevresi estetiği

Ülkemizde yaşayan insanların kişilik yapılarına baktığımızda aşırı duygusallık ön plandadır. Özellikle kadınlarımız duygularını yüz ifadelerine yansıtırken en çok mimiklerini kullanır. Hüzün,mutluluk, stres, şaşkınlık ifadeleri yüzün diğer bölgelerinde olduğu gibi göz çevresindeki mimik hareketlerinde de yoğun olarak kendini gösterir. Ayrıca sevincini de mutluluğunu da, öfkesini de ağlayarak ifade etme davranışını da çok sık kullanmaktadırlar. Sık ağlama ve mimiklerin oluşturduğu kırışıklıklar, aşırı duygusallık yüzde ilk göz çevresinin yaşlanmasına yol açmaktadır. Gevşeyen ve sarkan göz kapakları ve şişmiş göz altı torbaları kişinin yüz ifadesinin yaşlı, yorgun ve üzgün görünmesine neden olur.

Göz çevresi estetiğini bozan 4 ana faktör

Göz çevresinin yıpranması ve yaşlanmasının 4 temel nedeni vardır:

Yapısal olarak adlandırdığımız ailenin göz yapılarından kaynaklı göz kapağı ve göz altı deformasyonları

Çevresel etkenler. Bunlar, madde ve alkol bağımlılığı, sigara kullanımı, uzun süreli antidepresan kullaımı, düzensiz uyku durumu.

Göz çevresini kontrol altında tutan üçüncü neden ise kişinin duygusal bir karaktere sahip olması. Sık sık ağlamak ve aşırı duygusallık ilk olarak göz çevresinde estetik sorunlara, yaşlanmalara yol açar.

Birçok kişide yaşlanmayla birlikte oluşur. Göz kapağının derisi gevşeyerek ikinci bir kat oluşturur.

Göz kapağı estetiğinde bozulmalar nasıl ortaya çıkıyor?
Yaşlanmanın ve deformasyonların bütün izleri göz kapağı ve çevresinde aynı anda ortaya çıkmaktadır. Göz kapağı sarkarken, buna daha da düşen göz kenarları ve kaşlar, kaz ayaklarının oluşumu eşlik eder. İlerleyen zamanlarda göz kapağı ve kaşın iyice yığılması kişide görme sorunlarına dahi yol açar.

Örneğin, yakını görmek için gözlük kullanan kişilerde bu sorun öyle bir hal alır ki, göz kapaklarını kaşlarının üzerine yapıştırmak zorunda bile kalabiliyorlar.