Genital Bölge Estetiği

Genital Bölge Estetiği

Cinsel Estetik Vajina Estetiği Vajen Daraltma

Cinsel estetik, cinsel organlarla ilgili yapılan operasyonları içerir. Cinsel estetik operasyonlar arasında vajinaestetiği, vajina daraltma, labioplasti, kızlık zarı, sayılabilir. En güzel kadının bile psikolojik fonksiyonlarını ve cinsel yaşantısını olumsuz yönde etkileyebilir. Kadının kendi dış genital organlarından hoşnut olmaması onu cinsel yaşamdan soğutabilir, orgazm olmasını engelleyebilir. Bu durumlarda cinsel estetik ameliyatları yapılabilir.

Hoşnutsuzluk yaratan problemlerden biri, özellikle ilk doğumda yapılan epizyotominin (bebeğin daha kolay çıkmasını sağlamak için uygulanan cerrahi kesi) bıraktığı dikiş izidir. Burada gelişen nedbe dokusu hem kadının hem de erkeğin cinsel tatminini engelleyebilir.

Sık olarak karşılaşılan diğer bir problem ise vajinal doğum yapmış kadınlarda doğum esnasında vajinal dokuların gerilmesine ve daha sonra normal haline dönememesine bağlı olarak ortaya çıkabilen vajinal gevşeme ya da bollaşmadır. Bu durumun düzeltilmesi için vajen daraltmaoperasyonu yapılabilir. Vajina daraltma ya da vajen estetik ameliyatı, yaş ilerlemesi veya doğumlara bağlı olarak vajinanın bollaşması ve gevşemesi sonucu oluşan estetik görünümü düzeltmeye ve cinsel ilişki hazzını artırmaya yönelik cerrahi bir uygulamadır. Vajendeki gevşeme yapısal olarak veya normal doğum sonrası oluşan travma sonucunda kas ve yumuşak dokuların gevşeyip genişlemesi ve sarkmasıdır. BU durumun düzeltilmesi için fazla olan bir miktar doku çıkarılır, gevşeyen kas dokusu daraltılarak dikilir. Hasta 1-2 gün içinde normal yaşantısına dönebilir.

Bunların dışında pekçok kadın da kendi cinsel organını beğenmekte ancak bunu çoğu zaman kendilerine bile söylemekten çekinmektedirler. Bu konuda sıklıkla karşılaşılan durum küçük dudak olarak tabir edilen labiumların çok büyük olması veya asimetrik durmasıdır. Labiumların büyük olması en başta hastayı görüntü olarak rahatsız edebilir. İç dudakların büyük olması ayrıca tuvaletten sonra temizlik yapılırken problem oluşturabilir. Bu durumu düzeltmek için yapılan estetik ameliyata labioplasti denir. Labioplasti ameliyatı ile labiumlar gereken miktarda küçültülür. Ancak bu küçültme işlemi çok hassas ve dikkatli yapılmalıdır. Bu basit bir küçültme değildir. Küçültme, vajenin estetiğini bozmadan yapılmalıdır.

Diğer önemli bir sorun ise, cinsel ilişki sırasında labiumlar gerilebilir ve bu da ağrıya yol açabilir. Aşırı sarkık ya da biçimsiz labiumlar kişide utanma duygusu, cinsel soğukluk ya da fonksiyon bozukluğuna yol açabilir. Bu durumun düzeltilmesi için labioplasti yapılabilir. Labioplasti ameliyatı lokal anestezi altında yapılır. Ameliyat yarım saat kadar sürebilir. Ameliyattan sonra kızlık zarına bir zarar gelmez, idrar yapma problemi olmaz, gebe kalmaya, doğum yapmaya bir zararı olmaz. Ayrıca eriyen dikişler kullanıldığından dikiş alma problemi yoktur, iz kalmaz. Yara iyileşmesi bir haftada tamamlanır.  Ameliyattan sonra 3-4 hafta kadar cinsel ilişki yasaklanır.

Diğer bir cinsel estetik ameliyat ise dıştaki büyük dudakların dolgunlaştırılmasıdır. Bu amaçla vücudun başka bir yerinden alınan yağ dokusu veya yağ-deri dokusu kullanılabilir. Yağ dokusu 6-12 ay içinde kısmen ya da tamamen eriyebilir. Deri-yağ dokusu ise biraz daha fazla kalıcı olabilir.

Klitorise yönelik müdahaleler ile özellikle üzerindeki fazla deri azaltılarak cinsel tatmin kolaylaştırılabilir.

Himen ya da kızlık zarı, vajen girişinde 1-2 cm içerde bulunan, üzerinde bir ya da daha fazla delik olan ince bir zardır. Bazı toplumlarda kızlık bekaret kanıtı olarak önem taşımaktadır. Bu ince zar şeklindeki yapının, vajen ve rahmi, dışarıdan gelebilecek enfeksiyonlara karşı koruduğu sanılmaktadır. Kızlık zarı bazı bayanlarda doğuştan bulunmayabilir ya da bazı spor aktivitelerinde kaza ile yırtılabilir. Bunun dışında cinsel ilişki ile de kızlık zarı yırtılır. Himen ya da kızlık zarının ameliyatla onarılması ya da dikilmesi mümkündür. Bu ameliyatta uygunsa zarın artıkları kullanılır ya da hastanın kendi lokal dokuları kullanılabilir. Bizim uyguladığımız yöntemde hastanın kendi dokuları kullanılarak orijinaline çok yakın, sonraki cinsel ilişkiye kadar açılmayana ya da yırtılmayan kalıcı bir zar yapılmaktadır. Ameliyatta eriyen dikişler kullanıldığından dikiş alma problemi yoktur. Ameliyat sonrası hasta normal yaşamına hemen dönebilir. Dikişler eriyeceği için dikiş alma sorunu yoktur. Yalnız ameliyat sonrası özellikle yapılacak temizlik yönünden doktorunuzun önerilerine uymalısınız.