Dolgu & Botox

Dolgu & Botox

Botoks nedir?

Botoks genellikle alında, kaz ayağı ve kaşları çatınca ortaya çıkan çizgiler ve gerdan bölgesi  için kullanılan, temel amacı kırışıklıkları ortadan kaldırmak olan bir uygulamadır. Dolgu maddeleri özellikle dudak, burun ve yanak arasında oluşan çizgiler, dudak çevresindeki konturu düzgünleştirici ve dudak dolgunlaştırıcı olarak oldukça güzel sonuçlar vermekte olup daha genç bir görünüm elde edilebilmemizi sağlar. Uygulama 10-15 dk gibi kısa bir sürede yapılıp etkisi anında gözle görülür.

Botoks kırışıklıklarda iki yönlü olarak kullanılır. Birincisi, botoks kırışıklığa sebep olan kası gevşetir, ikincisi ve daha da önemli olanı, kas gevşedikçe, kişi bu kası kullanarak kırıştırma alışkanlığını bırakır. Botoks böylelikle kırışıklıkların daha da ileri boyutlara ulaşmasını engeller. Botoks’un son zamanlarda kullanımlarına eklenen bir başka bölge ise koltuk altıdır. Özellikle fazla terleyen ya da fiziksel işler ile uğraşanlar için bir kurtarıcı olan botoks, bölgeye uygulanarak koltuk altı ve elde, hatta ayakta oluşan terlemeleri önler. Kısacası botoks, hem güzellik hem de sağlık için çok önemli olan bir uygulamadır.

Botoksun etkisi ne kadar sürer?

Botoks”un etkisi uygulamadan 3-7 gün sonra başlar ve bu etki üç-dört ay devam eder. Uygulamaların sayısı arttıkça Botoks”un etkisi 12 ay kadar devam edebilir.

Botoks zararlı mıdır?

Botoks 15 yıldır estetik amaçlı olarak kullanılmaktadır. Kas hastalıklarında kullanımı ise çok daha eskiye dayanmaktadır. Bu süreler içinde Botoks”un hiçbir yan etkisi saptanmamıştır. Amerikan ilaç araştırma dairesi FDA’ nın da onayladığı Botoks tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Dolgu nedir?

Dolgu maddeleri özellikle dudak, burun ve yanak arasında oluşan çizgiler, dudak çevresindeki konturu düzgünleştirici ve dudak dolgunlaştırıcı olarak oldukça güzel sonuçlar vermekte olup daha genç bir görünüm elde edilebilmemizi sağlar. Uygulama 10-15 dk gibi kısa bir sürede yapılıp etkisi anında gözle görülür.

Dolgu uygulaması ne kadar sürer?

Uygulama 15-30 dakika sürebilir. Uygulamadan sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Önemli bir ağrı oluşmaz. Uygulama bölgesinde hafif kızarıklık veya şişlik oluşabilir. Bir-iki günde geçecektir.

Dolgu maddesi ile birlikte botoks uygulanabilir mi?
Evet, özellikle yüzde yanakta veya iki kaş arasında derin çizgileri olan hastalarda botoks ile birlikte dolgu uygulaması çok daha iyi sonuç verir.